Dozaj Bant Kantarı Nedir?

Dozaj Bant Kantarı (Weigh Feeder) Nedir ?

dozaj bant kantari 3

Dozaj bant kantarı, toz veya granül malzemeler için uygun özel tip bir akış ölçer, tartım besleyicidir. En yaygın tartım besleyici tasarımlarından biri, bir veya daha fazla yük hücresine bağlı silindirler tarafından desteklenen bir bölüme sahip bir konveyör banttan oluşur, böylece sabit bir bant uzunluğu sürekli olarak tartılır.

Dozaj bant kantarlarında, genellikle yan yüklere hassas olmayan yük hücreleri (loadcell) kullanılır. Yük hücreleri (loadcell) kantar şasesi ile ölçüm rulosu arasına sıkı bağlantı ile monte edilir. Böylece ağırlık rulonun hangi noktasında olursa olsun yük hücrelerinin aynı değeri ölçmesi sağlanır ve bandın belli limitler içinde kaymasından doğan ölçüm hataları yok edilir. Dozaj bant kantarlarında kullanılan malzemenin özelliklerine uygun bant kullanılması çok önemli bir husustur. Esneme ve aşınma en az seviyede olmalıdır. Yüksek sıcaklıktaki uygulamalarda özel bant kullanılmalıdır.

Dozaj Bant Kantarı

Yük hücresi, sabit uzunluktaki bir kayış bölümünün ağırlığını ölçerek, kayış üzerindeki lineer mesafe başına bir malzeme ağırlığı değeri verir. Bir takometre (hız sensörü) kayışın hızını ölçer. Bu iki değişken değer, dozaj bant kantarından “geçen” katı malzemenin kütle akış hızıdır.

dozaj bant kantari 2
image

W = Kütle akış hızı

F = Tartılan bant bölümüne etki eden yerçekimi kuvveti

v = Bant hızı

d = Tartan bant bölümünün uzunluğu

Kayış açıklığının ortasında, kayışın ve kayış üzerine yığılmış malzemenin ağırlığını destekleyen bir dizi silindir bulunur. Bu yük hücresi dizisi, kayış uzunluğunun (kg/mt) metre başına bir kilogram malzeme ölçümü sağlar. Hız sensörü, kayış hızını metre/dakika (mt/dak) olarak ölçer. Bu ölçüm, yük hücreleri tarafından algılanan metre başına kilogram ölçümü ile çarpıldığında, dakikada kilogram (kg/dk) biriminde bir kütle akış hızına (W) dönüşür.

Basit bir birim dönüştürme (×60), kütle akış hızını saatte metre (kg/h) cinsinden ifade eder. Maden işletmeleri, yem, çimento, demir-çelik fabrikaları, ısı ve elektrik üreten santrallerde sıkça kullanılmaktadır. Dökme malzemelerin hassas tartımla ve hızlı bir şekilde taşınması, proses endüstrilerinde kilit rol oynar. Dozaj Bant Kantarı, kontrolör ve farklı enstrümanlar kullanarak malzeme akışını çok hassas bir şekilde kontrol eden kapalı döngü bir kontrol sistemidir. Bu sistem SCADA, HMI, DCS vb. proses bilgisayarlarından kontrol edilmektedir.

BrosWeigh Dozaj Bant kantarını incelemek ve sipariş vermek için bu linki inceleyebilirsiniz. İngilizce kaynak için buraya bakabilirsiniz.

 

Scroll to Top